به مناسبت سالروز تولد مریلا زارعی مریلا زارعی متولد ۲۵ فروردین ماه ۱۳۵۳ است. او نخستین بار در سال ۱۳۷۴ با فیلم سینمایی پاتک و سریال کارآگاه وارد عرصه بازیگری شد اما بازی در فیلم دو زن بود که او را به شهرت رساند.
کدام نقش‌آفرینی مریلا زارعی را بیشتر می‌پسندید؟
دو زن نخستین همکاری مریلا زارعی با تهمینه میلانی بود که تجربه‌ای مهم برای او به شمار می‌آمد. اما یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های او که بسیار مورد تحسین منتقدان و تماشاگران قرار گرفت، بازی در فیلم سربازهای جمعه و بازی در نقش زنی در آستانه اعدام بود که در حضوری کوتاه توانست بدرخشد.
کسب سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن از جشنواره فجر بیش از پیش نام او را بر سر زبان‌ها انداخت. نقش شهره فیلم درباره الی یکی از مهم‌ترین نقش‌آفرینی‌های او محسوب می‌شود.
یک بازی کنترل شده و تاثیرگذار که یکی از بهترین بازی‌های کارنامه‌ او محسوب می‌شود. او برای بازی در دو فیلم شیار ۱۴۳ و زیر سقف دودی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را از جشنواره فجر دریافت کرد. بازی درخشان او در دو نقش متفاوت بیانگر توانایی بالای او در بازیگری است.
زارعی در کارنامه هنری خود تجربه همکاری با کارگردانان مطرحی همچون اصغر فرهادی، مسعود کیمیایی، تهمینه میلانی، ابراهیم حاتمی کیا، حسن فتحی، پوران درخشنده، رضا میرکریمی، نرگس آبیار و رضا عطاران را دارد. از دیگر نقش‌های به‌یادماندنی او می‌توان به زن زیادی، دعوت، کیفر، زیر سقف دودی و اسرافیل اشاره کرد.

فیلم‌های مهم: دو زن، تکیه بر باد، واکنش پنجم، هم نفس، سربازهای جمعه، زن زیادی، مجردها، حکم، دست‌های خالی، خروس جنگی، دعوت، درباره الی، کیفر، گزارش یک جشن، جدایی نادر از سیمین، خوابم میاد، خرس، هیس دخترها فریاد نمی‌زنند، چ، شیار 143، گیتا، بادیگارد، زیر سقف دودی، اسرافیل، سوء تفاهم، ایده اصلی و هناس

سریال‌ها: کارآگاه، مهر خوبان، هوای تازه، ولایت عشق، پلیس جوان، دریایی‌ها، هم نفس، کلاه پهلوی، مانکن، جیران، نوبت لیلی